top of page

Kas ir Pasīvā māja?

Pasīvā māja ir pasaulē vadošais energoefektīva dizaina standarts. Tā ir būvniecības koncepcija, ko ikviens var pielietot, būvējot jaunu māju. Pareizi uzbūvēta Pasīvā māja var ietaupīt līdz pat 90% enerģijas, salīdzinot ar to, cik daudz enerģijas patērē tradicionālais ēku fonds.

Šeit, tinyhouse.lv, mēs būvējam pēc iespējas tuvāk Pasīvo māju standartam. Dažādos būvniecības posmos pastāv principi, kas jāņem vērā, lai māja ar laiku ietaupītu naudu īpašniekam un nodrošinātu komfortablu klimatu tās iedzīvotājiem. Klientu vajadzības un situācijas ir atšķirīgas, taču mēs vienmēr izsveram visus aspektus, lai galu galā ražotu efektīvu būvkonstrukciju.

Būvējot Pasīvo māju, jāievēro 5 pamatprincipi:

 

1. Siltumizolācija

Tas ir ļoti svarīga neatkarīgi no tā, kur māja tiks novietota – aukstā klimatā ir svarīgi saglabāt siltumu ēkā, bet karstā klimatā mēs vēlamies saglabāt vēsu gaisu mājā un neļaut saulei pārkarsēt ēku.

 ​

 

2. Pasīvās mājas logi

Tas parasti nozīmē vismaz trīskāršu stiklojumu logus. Atkal - tas nepieciešams tāpēc, lai neļautu siltajam gaisam izplūst caur plānu stiklu vai slikti uzbūvētu loga rāmi. Lemjot par mājas logiem, jāņem vērā arī citas būtiskas detaļas. Piemēram, lieli logi un jumta logi ir skaisti, bet diezgan neefektīvi, ja vērtējam salīdzinot ar Pasīvo māju standartiem.

 

3. Hermētiskums

Tas nozīmē, ka gaiss nevar izkļūt no mājas un otrādi. Protams, neviena māja nevar būt 100% hermētiska, taču mēs cenšamies pietuvoties pēc iespējas tuvāk. Būvnieki to var panākt, pareizi izolējot un noblīvējot māju, pareizi uzstādot logus un durvis, pārliecinoties, ka caur šuvēm vai plaisām nenotiek gaisa apmaiņa.

 ​

 

4. Rekuperācija

Rekuperācija ir termins viedai ventilācijas sistēmai ar siltuma atgūšanu. Hermētiskas konstrukcijas gadījumā rodas nepieciešamība pēc labas ventilācijas sistēmas – ar logu atvēršanu ik pa laikam nepietiks. Rekuperācijas sistēma pastāvīgi izvelk gaisu no telpām, aizstājot to ar svaigu gaisu no ārpuses, kas tiek uzsildīts ar izsūknētā gaisa siltumu. Tādējādi piegādātais svaigais gaiss tiek iepriekš uzsildīts, izmantojot iekštelpu siltumu.

 ​

 

5. Konstrukcija bez aukstuma tiltiem

Konstrukciju savienojumi var kļūt par aukstuma tiltiem - piemēram, balkoni, slikti izolēti pamati un tamlīdzīgi. Caur aukstuma tiltiem sals no ārpuses var iekļūt izolētajā un siltajā ēkas daļā, kā rezultātā pazeminās temperatūra un rodas siltuma zudumi.

Visi šie faktori ir jāņem vērā, būvējot māju. Kaut viena principa neievērošana var sabotēt centienus uzbūvēt efektīvu māju. Piemēram, izvēloties stikla pakešu logus tikai ar divām stikla rūtīm, ievērojami samazināsies centieni saglabāt siltumu mājā neatkarīgi no tā, cik bieza ir mājas siena. 

Pasīvo māju standartus nav viegli sasniegt. Taču principu izpratne, to īstenošana un vēlme samazināt enerģijas patēriņu ir vienīgais ceļš uz priekšu.

Mēs šeit, tinyhouse.lv, uzskatām, ka labai, efektīvai mājai ir jābūt pieejamai lielākajai daļai cilvēku. 

Lai iegūtu papildinformāciju par Pasīvajām ēkām, lūdzu, skatiet passipedia.org.

bottom of page